poniedziałek, 25 września 2017

Recenzja książki "Refluks" z serii LECZENIE ODŻYWIANIEM

"U większości osób zmagających się z refluksem i chorobą refluksową przełyku źródłem problemu są odżywianie oraz styl życia. Są to czynniki, nad którymi panujesz i które możesz zmienić! O tym właśnie jest ta książka: o przejmowaniu kontroli nad własnym zdrowiem oraz o pracy w tym kierunku, zamiast trwania w dawnych przyzwyczajeniach i polegania wyłącznie na lekach (...)"

"Refluks" Kimberly A. Tessmer str. 41Zdjęcie pochodzi ze strony wydawnictwa  Vivante.

Dziś chcę Wam zaprezentować książkę "Refluks" z serii LECZENIE ODŻYWIANIEM wydawnictwa Vivante. Na początku wypada zaznaczyć, że nie jest to pozycja dla każdego. Ze względu na jej temat przewodni, trudno mi sobie wyobrazić kogoś sięgającego po tę książkę w celu odprężenia przy popołudniowej kawce. Jeśli jednak Ty lub ktoś Tobie bliski ma problem z refluksem ta książka jest dla Ciebie! Jest ona poradnikiem, który wyczerpuje zagadnienie refluksu od A do Z.
Książka została napisana przez Kimberly A. Tessmer, która jest dietetykiem prowadzącym praktykę w Ohio. W swoim dorobku ma kilka książek obejmujących tematykę żywienia. Jest właścicielką i administratorem serwisu Nutrion Focus oraz jest członkiem Lifestyles Technologies Inc.

Refluks? Zgaga? Dokuczliwe dolegliwości, ale o co ten krzyk?- pomyślisz- Można łyknąć tabletkę i będzie po sprawie. Telewizja bombarduje nas reklamami kolejnych leków, które mają mam pomóc z nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku, jak za dotknięciem magicznej różdżki. Problem w tym, że długotrwałe przyjmowanie z pozoru niewinnych pastylek może prowadzić do długofalowych problemów zdrowotnych. Większość tego typu specyfików ma na celu zmniejszenie produkcji kwasu żołądkowego. Brzmi całkiem logicznie, skoro to kwas żołądkowy podrażnia przełyk i objawia się najbardziej dokuczliwym objawem refluksu- zgagą. Czy zdawałeś sobie sprawę, że kwas żołądkowy w odpowiedniej (nieobniżonej) ilości jest niezbędny do prawidłowego trawienia pokarmu. Kiedy jest go za mało obniża się absorpcja witamin i minerałów, w tym kluczowych dla naszego zdrowia - wapnia, wit. D oraz B12, magnezu i żelaza. To natomiast prosta droga do osteoporozy, anemii i wielu innych zaburzeń zdrowotnych, o których dowiesz się więcej z książki "Refluks".

Jeśli wiesz, że masz problem z refluksem ale wciąż nie jesteś przekonany czy warto coś z tym zrobić pozwól, że zacytuję Ci fragment książki.

"(...) Refluks kwasowy wymaga leczenia! Nieleczony może powodować podrażnienia przełyku, co prowadzi do krwawienia, wrzodów i zbliznowaceń oraz innych poważnych chorób, między innymi nowotworu."

                                                                           "Refluks" Kimberly A. Tessmer str. 35

Dobrze. Jesteś już przekonany, że coś należy z refluksem zrobić. Nie wiesz jednak od czego zacząć... Autorka Książki "Refluks" przeprowadzi Ciebie za rękę przez cały proces. Począwszy od diagnostyki (bardzo ważne jest ustalenie przyczyny refluksu) poprzez leki, suplementy, terapie alternatywne, zmianę stylu życia, a skończywszy na odpowiednio dobranej diecie (aby ułatwić czytelnikowi zadanie autorka zawarła w książce przykładowy jadłospis na 14 dni, który eliminuje produkty niezalecane, natomiast bazuję na produktach wskazanych).

Czy wiedziałeś, że refluks może dotyczyć również dzieci (w tym niemowląt) lub może wystąpić tylko w niektórych okolicznościach, jak np. ciąża (o tym przekonałam się na własnej skórze). Tutaj ogromny plus dla autorki, za opis procedur oraz leków, które mogą być stosowane w tych szczególnych przypadkach. Muszę przyznać, że autorka bardzo solidnie opracowała zagadnienie suplementacji. Doradzi np. który magnez wybrać i dlaczego, w jakiej dawce, co wpłynie na przyswajalność, w z jakimi lekami wejdzie w korelację.

Książka pełna jest pożytecznych porad i informacji, nie tylko dotyczących refluksu ale zdrowej diety jako takiej. Dowiesz się z niej czym jest BMI i jak go interpretować, jakie produkty wybierać aby schudnąć (nadwaga jest jednym z czynników wywołujących refluks). Bardzo podoba mi się styl autorki, która nie stosuję denerwujących powtórzeń co jest często spotykane w książkach z dziedziny żywienia. Wielokrotnie podczas czytania natrafiłam na stwierdzenia typu "już to omówiłam.." lub "omówię to przy okazji...". Książka napisana jest w sposób klarowny. Łatwo w niej odnaleźć najważniejsze informacje, które zostały wytłuszczone lub wypunktowane. Przy tym każde zagadnienie zostało opisane w sposób wyczerpujący. 

Ale żeby nie było tak, że do książki podchodzę bezkrytycznie muszę wspomnieć, że część informacji dostosowana jest typowo pod czytelnika amerykańskiego np. adresy stron internetowych, dane statystyczne dotyczące populacji amerykańskiej. Powodowało to u mnie lekkie uczucie wykluczenia z grupy docelowej. Jest to jednak kwestia subiektywna, w niczym również nie umniejsza wartości treści. Prawdopodobnie refluks jest tak samo dokuczliwy bez względu na to, po której stronie oceanu go doświadczamy ;)

Na początku książki możemy przeczytać, że w związku z wciąż prowadzonymi badaniami oraz pojawiającymi się odkryciami, autorka nie ponosi odpowiedzialności za jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu w wyniku zastosowania się do jej porad. Zaleca również konsultację z lekarzem. Jest to dość uczciwe podejście. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że nie znalazłam informacji, które budziły by moje zastrzeżenia, poza jednym mały wyjątkiem. Autorka radzi spożywać jedynie białka jajek, ponieważ żółtka podnoszą poziom cholesterolu w organizmie. W przeszłości był to dość popularny pogląd, dziś jajka odzyskują swoją dobrą sławę.  Obecnie wiadomo, że jajka nie mają znaczącego wpływu na poziom cholesterolu. Warto natomiast spożywać je ze względu na witaminy i minerały. 

Podsumowując mimo specyficznej tematyki książkę czytało mi się w sposób lekki i przyjemny. Nawet mając wykształcenie z dziedziny żywienia, mogłam uzupełnić swoją wiedzę o kilka nowych informacji. Z niecierpliwością będę wyczekiwała kolejnych książek z serii LECZENIE ODŻYWIANIEM.


Książkę miałam przyjemność recenzować, dzięki uprzejmości wydawnictwa Vivante.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz