środa, 14 maja 2014

Zupa z dzikiego czosnku

Historia tej zupy rozpoczęła się od książki "Dzika kuchnia" (recenzja w moim poprzednim poście). W Dzikiej kuchni odnalazłam informacje na temat dzikiego czosnku (czosnek niedźwiedzi) min. że w Polsce jest on pod częściową ochroną. Przyjęłam więc do wiadomości fakt, że jest to roślina rzadka w Polsce i jakoś automatycznie pomyślałam to samo o Anglii. 
A tu miła niespodzianka...Pewnego wcale niesłonecznego dnia w pośpiechu zastosowałam skrót przez cmentarz, na którym zauważyłam ogromną połać białych kwiatków. Wydały mi się znajome, więc zerwałam jeden i porównałam z książką. Ku miłemu zaskoczeniu okazało się, że jest to właśnie ów dziki czosnek. Na terenie Anglii jest on bardziej rozpowszechniony niż w Polsce, niekiedy traktowany jako roślina ozdobna w ogródkach (ze względu na swoją inwazyjność, niektórzy traktują ją jak chwast). Osobiście zakupiłam go bez problemu w pewnym markecie. Bez większego trudu odnalazłam, też na angielskich stronach ciekawe, proste i smaczne propozycje z udziałem czosnku niedźwiedziego.
Mimo, że w Polsce jest znacznie trudniejszy do zdobycia warto mieć oczy szeroko otwarte. W internecie można wyszperać gdzie znajduje się sprzedawca oferujący tą bardzo zdrową roślinkę. Można też zakupić nasiona lub cebulki i pokusić się o własną hodowlę (dobrze znosi mrozy).



Czosnek niedźwiedzi pomocny jest w leczeniu górnych dróg oddechowych, dzięki silnym właściwościom bakteriobójczym. Pobudza również wydzielanie żółci i soków żołądkowych, obniża ciśnienie, może być elementem profilaktyki miażdżycy. Liście najlepiej zbierać od końca marca do początku maja (są w tym okresie najbardziej aromatyczne).




składniki:
  • masło- 50g
  • ziemniaki- 4-5 sztuk (obrane, pokrojone w kostkę)
  • cebula- 1 sztuka
  • bulion- 1 litr
  • liście dzikiego czosnku- 3-4 garście
  • gęsta śmietana- 100ml
  • sól i pieprz
sposób przygotowania:

W garnku, na średnim ogniu rozgrzać masło. Wrzucić ziemniaki i cebulę, przez około 5 minut podsmażać, mieszając. Dodać bulion i doprowadzić całość do wrzenia. Dorzucić porwane ręcznie liście dzikiego czosnku. Gotować przez kolejne 10-15 minut. Wywar ostudzić i zblenderować, dolać śmietanę. Zupę ponownie podgrzać, nie doprowadzając do wrzenia.

Przepis pochodzi ze strony Reluctant Housedad's Recipe Shed.

4 komentarze:

  1. Bardzo, bardzo ładnie wygląda ta zupka, a skoro jeszcze zdrowa to warto pokusić się o znalezienie tego czosnku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję.W dodatku jest pyszna. W szczególności powinna zasmakować zwolennikom zupy cebulowej.

      Usuń
    2. O proszę jaki bajer :) Chyba się skuszę!

      Usuń
  2. Świetny przepis, na pewno wypróbujemy. Czosnek niedźwiedzi nie dość, że jest zdrowy, to w dodatku wspaniale pachnie i podkreśla smak potraw :)

    OdpowiedzUsuń