sobota, 21 stycznia 2017

"Naturalnie - jak żyć w harmonii z naturą i własnym ja" - czyli poradnik dla naturalnej pani domu

Czy wiedziałeś, że spędzasz na materacu ok 20% swojego życia, dlatego warto sprawdzić z czego jest zrobiony? Czy wiesz które warzywa i owoce powinniśmy zawsze kupować organiczne, a które ze względu na brak oprysków niekoniecznie? Jeśli interesują Ciebie tego typu informacje powinieneś przeczytać tę recenzję.




Książkę "Naturalnie- jak żyć w harmonii z naturą i własnym ja" miałam okazję zakupić w wersji anglojęzycznej, zanim jeszcze ukazała się w Polsce. Nie lubię kupować kota w worku, dlatego najpierw zapoznałam się z opiniami na temat tej pozycji i ku własnemu zaskoczeniu odkryłam, że ma ona w większości bardzo dobre lub w najgorszym przypadku dość przyzwoite opinie. Nie żebym miała coś przeciwko autorce, Jessica Alba jest piękną kobietą oraz całkiem dobrą aktorką.Przyznam jednak szczerze, że kiedy widzę książki napisane przez aktorki, zwykle odbieram to za tani chwyt marketingowy i nie obiecuje sobie zbyt wiele po zawartości. W tym przypadku kierowana dobrymi opiniami zaryzykowałam i... jestem bardzo zadowolona. Książka totalnie mnie wciągnęła i przez chwilę pozwoliła zapomnieć o codzienności, choć sama dotyczy spraw bardzo przyziemnych. W sposób lekki, interesujący oraz nadzwyczaj zorganizowany Jessica wprowadza nas do własnego domu, który stara się prowadzić w możliwie najbardziej naturalny sposób. Nie należy przy tym do osób "nawiedzonych", próbujących przekonać nas do jedynych słusznych racji. Jessica jest bowiem nie tylko aktorką ale żoną, mamą, panią domu oraz osobą, która na własnej skórze przekonała się czym jest alergia. To wszystko czyni ją dużo bardziej wiarygodną. Sama jestem mamą małego alergika oraz fanką zdrowego żywienia, dlatego jestem w stanie zweryfikować wiele informacji. Jako, że bardzo lubię śledzić wszelkie newsy żywieniowe oraz dotyczące naturalnych rozwiązań w gospodarstwach domowych, sporo informacji już znałam, były jednak i takie rzeczy, o których dowiedziałam się dopiero po przeczytaniu książki.

Autorka na wstępie podaje, że na przestrzeni ubiegłych 35 lat w Ameryce zostało zakazanych jedynie 11 substancji, które uznano za szkodliwe do stosowania w codziennej pielęgnacji, w tym samym czasie na terenie Unii Europejskiej zabroniono używania ponad 1100 tego typu substancji. Czytając to pomyślałam "pięknie, czyli właśnie straciłam kilka funtów, a co gorsza będę w dodatku tracić mój czas czytając książkę, bo jaki jest sens wypuszczania tej pozycji na nasz bezpieczny Europejski rynek?" Zaczęłam jednak kolejno wyszukiwać w google substancję, przed którymi przestrzega Jessica i z rosnącym przerażeniem odkryłam, że funkcjonują one w naszej "bezpiecznej" strefie.  Przy okazji miałam szansę na bieżąco weryfikować to, co w książce podaje autorka i muszę przyznać, że odrobiła lekcję. Niewątpliwym plusem jest fakt, że niebezpieczne substancje zostały wyszczególnione w ramkach wraz z krótkim opisem działania i skutków niepożądanych. Tego typu forma jest bardzo czytelna, nie przeciąża nas nadmiarem faktów, książkę można potraktować jako pierwsze źródło informacji i w miarę potrzeby zacząć zgłębiać temat na własną rękę.

Książka "Naturalnie- jak żyć w harmonii z naturą i własnym ja" składa się z siedmiu rozdziałów.
Pierwszy rozdział dotyczy jedzenia. W tym rozdziale autorka namawia nas do jedzenia sezonowego, lokalnego, w miarę możliwości organicznego. Dzieli się z nami garścią porad jak przygotować poszczególne produkty spożywcze oraz przestrzega przed tymi, które są dla nas niekorzystne.

Kolejny rozdział dotyczy produktów przeznaczanych do mycia i codziennej pielęgnacji. Rozdział trzeci dotyczy kosmetyków do makijażu. W obu tych rozdziałach Jessica przestrzega nas przed niebezpiecznymi związkami, które mogą znaleźć się w kosmetykach oraz zdradza nam swoje ulubione marki. Tu jednak trzeba się liczyć z tym, że są to kosmetyki z rynku amerykańskiego.

Rozdział czwarty dotyczy mody. Jessica udziela nam porad których nie powstydziłby się Gok Wan. Z tej części Książki dowiemy się jak skompletować garderobę aby zawsze mieć się w co ubrać. Czyż nie brzmi wspaniale?

W rozdziale piątym Jessica opowiada nam jak urządzić dom, aby był jak najbardziej przyjazny, zdrowy, a przy tym wciąż stylowy. Czy chcesz się dowiedzieć jak wykorzystać wódkę, sodę oczyszczoną, ziarna kawy w Twoim gospodarstwie domowym? Czy interesuje Ciebie na co zwrócić uwagę wyszukując stylowe meble na pchlich targach? Jeśli tak sięgnij po tą książkę.

Rozdział szósty dotyczy dziecka. Jest to idealny zbiór porad dla przyszłej mamy. Dowiesz się nie tylko co kupić, czym się kierować przy zakupach,  ale również tego, że w czasie ciąży możesz się poczuć, jakby Twoje ciało zostało zasiedlone przez obcego oraz tego, że Twoja romantyczna więź z partnerem ulegnie transformacji, co wcale nie musi być złe. Z perspektywy mamy rocznego malucha, która przeczytała kilka poradników, mogę powiedzieć, że żałuje, iż nie trafiłam na tą książkę nieco wcześniej. W wielu sprawach zgadzam się z Jessicą, jednak musiałam wiele rzeczy odczuć na własnej skórze, aby nabyć tę mądrość. Tym, co odróżnia tę pozycję od innych poradników, które czytałam na temat dzieci, jest nieformalny język oraz nieskrępowana szczerość mamy, która chce podzielić się swoim doświadczeniem.

Rozdział siódmy jest załącznikiem do poprzednich rozdziałów. To taki kramik z inspiracjami. Znajdziesz tu m.in.  porady jak urządzić pizza-party, jak zrobić kawowy scrub, jak odrestaurować meble oraz wiele innych.

Podsumowując uważam, że każda kobieta i prawdopodobnie nie jeden mężczyzna znajdzie w tej książce coś dla siebie. Poradnik powinien Ci się spodobać szczególnie zwolennikom zdrowego żywienia oraz kosmetyków jak najmniej nafaszerowanych szkodliwymi dodatkami. Sięgnij po książkę "Naturalnie- jak żyć w harmonii z naturą i własnym ja", jeśli planujesz urządzanie mieszkania lub jesteś przyszłą mamą. ta pozycja powinna być też niewątpliwą gratką dla fanów autorki, ponieważ jest zaopatrzona w liczne jej fotografie.

Recenzja została napisana w oparciu o angielską wersję pod tytułem "The honest life- living naturally and true to you".

Recenzja opublikowana na portalu KOBIECEPORADY.PL

5 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Witam. W Polsce to pozycja bardzo świeża. Polecam :)

   Usuń
 2. Czy książka jest już dostępna w sprzedaży? Jakoś nie widzę jej w żadnej z księgarni internetowych... A co najdziwniejsze w empik-u wyświetla się planowana data premiery na 2018 rok ; )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, swoją książkę zdobyłam na Amazonie w wersji anglojęzycznej. Zainteresowałam się nią, ponieważ znalazłam ją właśnie na stronie Empiku. Wtedy premiera zapowiadana była na 19.01.2017. Najwidoczniej coś poszło nie tak i data premiery została mocno przesunięta :(

   Usuń